EA-MINI-2D-35 2-Channel Digital Mini-Amplifier, 35W Per Channel for Powerful Sound, Compact Design Fits Behind TVs, Audio Sensing Power On Feature, Customizable EQ Settings for Optimal Audio
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
18
quantity
Product details
Category
EA-MINI-2D-35 2-Channel Digital Mini-Amplifier, 35W Per Channel for Powerful Sound, Compact Design Fits Behind TVs, Audio Sensing Power On Feature, Customizable EQ Settings for Optimal Audio Featuring the 2 Channel Digital Mini-Amplifier, Surface Mount IR Receiver, and Remote Control, this kit has everything needed for programming and controlling the mini amp, and capturing in-room commands. The amp features two inputs with selectable priority plus IR control with learning – so it works with any universal remote or control system. Simply tuck it out of sight and stick the receiver wherever it’s convenient for the customer. You can use the Remote Control to get full functionality of the amp – including bass, treble and balance adjustments – and to program discrete IR commands. Plus, the included IR receiver features advanced IR filtering for resistance to interference from plasma/LCD displays, plus AT&T Uverse support – all in a compact, easy-to-hide form factor. KEY FEATURES - 35W per channel for powerful sound - Compact design fits behind TVs - Selectable input priority for convenience - IR control compatible with any remote - Subwoofer line level output for added bass - Energy-efficient digital amplification - Audio sensing power on feature - Customizable EQ settings for optimal audio SPECIFICATIONS - Continuous Power Output (Both Channels Driven): 26 watts RMS at 8 ohms/35 watts RMS at 6 ohms/35 watts RMS at 4 ohms - Input Impedance: RCA Analog Input: 20K ohms - S/N Ratio: Digital Optical 90dB/Analog 77dB - Frequency Response: Speaker 20 Hz to 20 kHz/Sub 20 Hz to 500 Hz - Distortion: Less than 1% THD+N 20Hz - 20 kHz, 22KHz BW - IR Operation Voltage: 1/8" 3.5mm / 12 VDC - AC Main Inputs: 100-240V ~ 50/60 Hz 1.6A - Power Consumption: Typical Power: 60 watts - Dimensions: 5.4"W x 2"H x 6.8"D - Weight: 2.5 lbs.
  • 35W per channel for powerful sound